Vítejte na stránkách naší ambulance

Koloskopie


Koloskopie je vyšetření konečníku,tlustého střeva a části tenkého střeva ohebnou endoskopickou  sondou.Přenos obrazu je optickými vlákny a elektronikou na obrazovku,kde může i pacient po část výkonu obraz sledovat.

Před výkonem je nutno se na vyšetření připravit dietou a vypitím čistícího roztoku dle návodu,který vám podá sestra na naší ambulanci.Je to velmi důležité,střevo je roura a ta musí být dobře vyčištěna,abychom viděli a mohli vám sdělit s jistotou,že je střevo nemocné či v pořádku .

Pokud máte alergii , užíváte léky na srážení krve/Warfarin, Eliquis, Lixiana, Pradaxa, Xarelto, léky obsahující kyselinu acetylosalicylovou, clopidogrel, ticlopidin, prasugrel, ticagrelor a všechny typy protisrážlivých injekcí),jste po některých kardiologických operacích a máte kartičku jak preventivně předcházet bakteriální endokarditidě nebo jste diabetik,poradíte se ,jak přesně postupovat ,s námi a příslušným specialistou či praktickým lékařem.Léky na srážení krve je třeba před výkonem vysadit,léky na diabetes je třeba redukovat,někdy je třeba vzít před výkonem antibiotikum.Léky na léčbu vysokého tlaku se před výkonem vysadit nemusí!

Dále je nutno mít s sebou na vyšetření podepsaný souhlas s vyšetřením a pro váš lepší pocit zakoupit  v lékárně jednorázové kalhoty,které vás při výkonu chrání a částečně zakryjí .

Během vyšetření se aplikuje do střeva vzduch,aby se zlepšila viditelnost.Často využíváme během vyšetření místo vzduchu aplikaci vody,tzv. vyšetření ve vodní imerzi,které zlepšuje celkový komfort při vyšetření.Přes to někdy může být vyšetření vnímáno nekomfortně,proto je před každým výkonem do žíly aplikována injekce tišící  okamžitě strach i bolest.Tato injekce tlumí vědomí a vnímání výkonu ,proto doporučujeme doprovod druhé osoby po výkonu a pacient nesmí řídit dalších  24 hodin po výkonu motorové vozidlo.Během výkonu bude monitorován tep i sycení krve kyslíkem.

Velmi důležité je i nastavení a spolupráce pacienta při výkonu,vždy se Vás budeme snažit podpořit a zmírnit pocit strachu a úzkosti.

Průměrná délka vyšetření je kolem  30 ti minut.

Co od koloskopie čekat?Výkon umožňuje zjištění různých nemocí střeva jako jsou záněty,nádory a polypy,některé nálezy je možno ihned řešit,zejména polypy jejich odstraněním.Polypy se odstraňují při tzv. polypektomii,nejčastěji po polyp zachycen do speciální kličky a odstraněn pomocí elektického proudu,aby se zabránilo krvácení po výkonu.Všechny tyto procedury i odběry histologie / vzorky k vyšetření patologem /jsou nebolestivé.

Během výkonu může dojít k různým komplikacím,nejčastější je krvácení po odstranění polypu,které se nám většinou daří zvládnout ihned na místě,další z komplikací je proděravění střeva.Všechy tyto situace jsou vzácné,umíme je řešit,máme bezprostřední návaznost na nemocniční péči,jste ve zkušených rukou.

Po provedení koloskopie si u nás chvíli odpočinete,lékař vám sepíše nález a stanoví další postup.

Pokud je odebrána histologie-vzorky k vyšetření patologem,na její výsledek se můžete telefonicky informovat  a zasíláme jej poštou doporučujícímu lékaři s termíne  ev. kontroly.

Pokud byl nalezen polyp,nádor či jiná abnormalita,budete zařazeni do sledování.

Po výkonu je dovoleno začít jíst ,začněte lehkou nedráždivou stravou.

V případě,že je na střevě prováděna nějaká intervence,můžete být vyzvání k až týdennímu klidovému režimu,aby se ranky dobře zahojily.Neplánujte koloskopii před odjezdem na dovolenou nebo když víte,že si v práci poté nebudete moci vzít volno!

Někdy ve speciálních případech  stačí vyšetřit střevo jen na levé straně,tzv. krátká koloskopie,na to vyšetření je potřeba vyčistit střevo  klysmatem a většinou se neaplikuje tišící injekce,výkon nebývá bolestivý a trvá několik minut.Klysma se zakupuje v lékárně.

Alternativní vyšetření ve stejné kvalitě zobrazení střeva a možnosti řešení jeho nemocí zatím neexistuje.Máme pomocné metody jako je Ct kolografie,irrigografie,kapslové vyšetření střeva,.. ,jejich výtěžnost je ale velmi limitovaná a s koloskopií nesrovnatelná.

Nejčastější důvody k vyšetření střeva:


  • bolesti břicha
  • změna charakteru stolice
  • zácpa
  • průjem
  • příměs krve ve stolici
  • hubnutí
  • nedostatek krvinek
  • výskyt rakoviny střeva v rodině či genetické syndromy vázané s výskytem rakoviny
  • sledování střeva po chirurgických výkonech
  • pozitivní TOKs,preventivní vyšetření  po 50. roce

Naše pracoviště je akreditovaným pracovištěm Ministerstva zdravotnictví k provádění preventivních screeningových koloskopií.Na toto oprávnění musí pracoviště deklarovat kvalitu přístrojového i personálního vybavení a dostatek zkušenosti a počtu provedených výkonů.

Prevence kolorektálního karcinomu - jak postupovat?

Kolorektální karcinom je jedno z nejčastějších nádorových onemocnění u mužů i u žen. Pokud je včas diagnostikován, má dobrou prognózu trvalého vyléčení. Při preventivním vyšetření je možno odstranit i polypy (nárůstky na sliznici), které by do budoucna mohly být zdrojem nádorového bujení.

V současné době je doporučován následující postup:

- lidé s jakýmikoliv příznaky možného onemocnění střeva - krvácení z konečníku, bolesti břicha, obtíže se stolicí ... - by měli vyhledat lékaře (praktického, gastroenterologa ...)

- lidé, u jejichž blízkých příbuzných se vyskytl polyp nebo nádor střeva, by měli konzultovat gastroenterologa k domluvě o vhodnosti preventivního vyšetření

Preventivní program pro lidi bez příznaků a rodinné zátěže:

- ve věku 50-54let provádět test stolice na skryté krvácení 1x ročně - praktický lékař, gynekolog, při jeho pozitivitě poté provést koloskopii ,od 55. roku poté TOKs každé 2 roky

Nebo je možno již od věku 50 let provádět preventivní vyšetření bez předchozího vyšetření stolice na skryté krvácení.

Dieta před vyšetřením trvá týden.

1.-3.den:Od prvního dne vynechte potraviny obsahující jadérka,slupky,semínka, mák, kmín, seznam, hroznové víno, maliny, ostružiny, kiwi, jahody, fíky, ořechy, rajčata, okurky, papriky, džemy s jadérky, celozrnné pečivo atd..Vhodná je kašovitá strava, těstoviny, čiré ovocné a zeleninové šťávy, bujony, čaj, bílé pečivo, jogurty, přesnídávky. Nepijte džusy s obsahem dužiny, vynechte mléko.4.-5.den: Těstoviny s bílým masem, olivovým olejem - možno dochutit, čirý bujon, bílé pečivo, piškoty, ovocné šťávy, jakékoliv tekutiny, nejlépe čaj s medem ( diabetici čaj s umělým sladidlem). Žádné mléko ani mléčné výrobky.6. den: Ráno snídaně: piškoty, bílé pečivo, tekutiny, čaj s medem, ovocné šťávy.přípravu pití roztoku preferujeme dělenou, v den před vyšetřením  v odpolkedních hodinách a v den samotného vyšetření.Po ukončení přípravy vypijte 200 ml sladkého čaje s medem, nebo umělým sladidlem. Dále již bez jídla a pití. S sebou svačinu a tekutiny. Jíst po výkonu pacient může po konsultaci s lékařem.

V přpadě vyšetření klysmatem dietu není nutno dodržovat dietu takto striktně,doporučujeme den před vyšetřením již nevečeřet,klysma se aplikuje v den před vyšetřením večer a ráno v den vyšetření ve 2 dávkách.

 

Načasování výkonu a rozdělení přípravy. Přípravu je pro dosažení optimální očisty střeva nezbytné absolvovat tak, aby podávání druhé dávky roztoků k očistě bylo ukončeno 4 hodiny před výkonem. Vhodné je tedy rozdělení přípravy (3+1 nebo 2+2 litry u přípravků s větším objemem, 1+1 dávka u ostatních přípravků) na večer den před vyšetřením (17:00) a ráno v den vyšetření (a to i v případě, že budete muset vstávat v noci). Rozdělené podání je vhodné bez ohledu na údaje uvedené v balení přípravných roztoků - zlepšuje snášenlivost přípravku a zajišťuje lepší očistu. Je možné podání obou dávek v den koloskopie, pokud je naplánována v odpoledních hodinách. Podání celé přípravy den před vyšetřením je méně vhodné.

A. Clensia. Obsah dvou sáčků A a dvou sáčků B rozpusťte v 1 litru vody a vypijte přibližně v průběhu 1-2 hodin. Druhou dávku připravte obdobným způsobem a vypijte ráno před vyšetřením. Musíte-li užít obě dávky ve stejný den, je nutné dodržet odstup 1 hodiny. Kromě užití přípravy je třeba vypít navíc celkem nejméně 1 litr "průhledné" tekutiny.

B. Fortrans, Vistaprep. Jednu dávku přípravku rozpusťte v 1 litru jakéhokoliv „průhledného“ nápoje nejlépe ochuceného (viz výše) a vypijte přibližně v průběhu 1 hodiny. K dosažení dostatečné přípravy je obvykle potřeba 4 litrů roztoku vypitých rychlostí přibližně litr za hodinu. Je-li Vaše hmotnost větší než 90 kg, může být zapotřebí ještě větší objem.

C. Moviprep. Obsah sáčku A a B rozpusťte v 1 litru vody a vypijte přibližně v průběhu 1-2 hodin. Druhou dávku připravte obdobným způsobem a vypijte ráno před vyšetřením. Musíteli užít obě dávky ve stejný den, je možné navázat ihned podáním druhé dávky. Kromě užití přípravy je třeba vypít navíc celkem nejméně 1 litr „průhledné“ tekutiny.

D. Plenvu. Obsah sáčku pro 1. dávku rozpusťte v 500 ml vody a vypijte přibližně v průběhu 30 minut. Druhou dávku připravte rozpuštěním sáčku A a B a vypijte v průběhu 30 minut ráno před vyšetřením. Musíte-li užít obě dávky ve stejný den, je nutné dodržet odstup 1 hodiny. Kromě užití přípravy je třeba vypít navíc celkem nejméně 1 litr „průhledné“ tekutiny.

E. Picoprep, CitraFleet. Obsah jednoho sáčku rozpusťte ve sklenici nápoje (cca 150 ml, pokud se roztok zahřeje, nechte jej vychladnout) a vypijte. Kromě užití přípravy je třeba pít „průhledné“ tekutiny nejméně 250 ml za hodinu (po užití každého sáčku nejméně 1,5-2 litry). Druhou dávku připravte obdobným způsobem a vypijte ráno před vyšetřením. Musíte-li užít obě dávky ve stejný den, je nutné dodržet odstup dávek nejméně 6 hodin.

F. Eziclen. Obsah jedné lahvičky zřeďte vodou do celkového objemu 500 ml (možno použít odměrky v balení) a vypijte přibližně v průběhu 1 hodiny. Poté je třeba vypít ke každé dávce navíc nejméně 1 litr „průhledné“ tekutiny. Druhou dávku připravte obdobným způsobem ráno před vyše

 

Informace pro pacienta před provedením KOLOSKOPIE - ke stažení zde.

Informace pro pacienta před provedením KRÁTKÉ KOLOSKOPIE - ke stažení zde.